Najnovšie poznatky a počítačové simulácie nám pomáhajú posudzovať priemyselný hluk, ktorý vzniká pri výrobe, preprave, v stavebníctve, energetike či v turistike. Tvorba hlukových máp, posúdení, monitoring hluku, odborné analýzy, návrhy protihlukových opatrení pre priemysel.

Továrne a výroba

Výrobné podniky a továrne na výrobu, ale aj recykláciu či spracovanie odpadu sú si podobné tým, že pri svojej prevádzke používajú čerpadlá, motory, kompresory, dopravníky alebo iné technické zariadenia špecifické pre ich odvetvie. Spôsob ich usporiadania a umiestnenia, ako aj ich akustické vlastnosti definujú celkový hluk vyžarovaný z prevádzky do okolia.

Hluk vo výrobných priestoroch podlieha bezpečnostným požiadavkám na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku. Na zníženie emisií hluku sa zvyčajne navrhujú protihlukové opatrenia vo forme úprav priamo na zariadeniach, prípadne na pracovných miestach, alebo v pracovných priestoroch. Niektoré zariadenia obsluhujú ľudia bezprostredne, iné automatizované prevádzky môžu byť riadené z velínov.

Priemyselný hluk z petrochemických zariadení býva zložitým problémom vzhľadom na veľký počet zdrojov hluku a ich relatívne veľké rozmery. Počítačové modelovanie je dôležitým nástrojom pri navrhovaní petrochemických zariadení ako aj v čase ich realizácie. Simulácie  šírenia zvuku podľa rôznych metodík pomáhajú pri tvorbe hlukových máp priemyslených prevádzok a ich dotknutého okolia.

Dodržiavanie platných hlukových limitov a spoločenská zodpovednosť podnikov si dnes vyžaduje proces dôkladného plánovania infraštruktúry a posúdenie možných problémov s hlukovou záťažou a vibráciami ešte na začiatku každého projektu. Pre splnenie podmienok európskych noriem, národných predpisov a regulačných opatrení je potrebné komplexné posudzovanie vplyvu hluku.

V spolupráci s konzultantmi, projektantmi a odborníkmi z odvetvia priemyselnej výroby a technologických procesov pripravujeme odborné podklady pre splnenie kritérií, uskutočňujeme merania hluku, návrhy technických a organizačných protihlukových opatrení a vyhotovujeme hlukové mapy a štúdie.

Stavebníctvo

Rozmanitosť stavebných projektov prináša rôzne požiadavky na riešenie problémov s hlukom počas jednotlivých fáz výstavby objektov.

Kým stavba budovy na zelenej lúke bude s najväčšou pravdepodobnosťou počas prác najviac ovplyvňovať samotných pracovníkov stavby, realizácia projektu v už existujúcich štvrtiach môže prinášať obmedzenia a určitú formu nepohodlia pre stavebníka ako i pre okolie stavby. K zníženiu negatívnych vplyvov vo výraznej miere napomáhajú aj nové technológie a stroje. Pre investorov je čoraz dôležitejší aj celkový dojem z výstavby zanechaný v povedomí verejnosti.

Investorom okrem prediktívnych opatrení pred začiatkom realizácie projektu ponúkame aj trvalý monitoring hlukových pomerov počas celej doby uskutočňovania stavebných prác. Online monitorovanie a notifikácie o prípadnom prekročení želanej úrovne sa zaznamenávajú do elektronického protokolu hlukových pomerov.

Energetika

Priemyselný rast a automatizácia prináša čoraz väčšie výzvy aj v oblasti zásobovania energiami. Okrem emisií uhlíka či požiadavkám na výrobu z obnoviteľných zdrojov odborníci na akustiku čelia novým technickým výzvam.

Pre každý typ energetického zariadenia na výrobu elektriny alebo tepla je charakteristický jeho priemyselný hluk. Kľúčom k úspešnému návrhu a regulácii hlukovej záťaže je poznanie akustického modelu ešte vo fáze predbežného návrhu. Vtedy je možné vypracovať na základe počítačových predikcií vhodné stratégie kontroly hluku.

Zdrojmi hluku v energetike nie sú iba strojné zariadenia samotných zariadení, spadá sem i hluk z prenosovej sústavy alebo aj hluk generovaný vetrom pri obtekaní oceľových konštrukcií, prúdenie vody a iné.

Pri energetických projektoch čerpáme aj z výsledkov spolupracujúcich medzinárodných odborných zoskupení, vďaka ktorým máme prístup k informačnej a vedomostnej báze širokého spektra energetických projektov od uhoľných elektrární až po veterné farmy.

Priemyselný hluk v doprave

Vývojári a špecialisti vo všetkých odvetviach dopravy denne pracujú na zlepšení akustických pomerov nie len vo vnútornom priestore dopravných prostriedkov, ale najmä na ich vonkajšom vplyve a na znižovaní hlukových emisií a vibrácií.

Štartujúce a pristávajúce lietadlá, železničná doprava, hluk z cestnej dopravy ale čoskoro aj rozmach dronov – to všetko a ešte viac ovplyvňuje široké územia. Urbanistické a územné plánovanie sa dnes už nezaobíde bez hlukového posúdenia, plánovania, výpočtových modelov a predikcie budúcej hlukovej záťaže. Široký zásah územia si vyžaduje aj širokú spoluprácu často presahujúcu hranice obce. Pomocou najmodernejších poznatkov počítačového modelovania hlukových pomerov dokážeme vytvárať varianty rôznych riešení pre potreby územného plánovania.

V spolupráci s prevádzkovateľmi a správcami cestných komunikácií či v spolupráci s prevádzkovateľmi železníc dokážeme navrhovať opatrenia na zamedzenie šírenia hluku a na zlepšenie kvality životného prostredia.

Cestovný ruch

Paradoxne ľudská potreba relaxovať a cestovať na dovolenku prináša zvýšenú hlukovú záťaž do miest určených na oddych a rekreáciu. Oprávnenou požiadavkou je preto odborné manažovanie rušivého hluku z cestovného ruchu, ku ktorému je možné vypracovať akustické štúdie a analýzy.

Zábava a športoviská

Zábavný priemysel a zábavné parky, festivaly, športové podujatia – to všetko má spoločného menovateľa – hluk.

Podobne ako pri ostatných formách priemyselného hluku, aj v tejto oblasti vyhodnocujeme špecifiká, vykonávame merania hluku, pripravujeme analýzy a navrhujeme opatrenia na elimináciu šírenia hluku. Keďže vieme, že pri tomto type zariadení je hluk v určitej zóne žiadúci, v prípravných fázach projektov sa podieľame na vyhotovovaní modelov a počítačových predikcií, pomocou ktorých navrhujeme riešenia na manažovanie hluku a na udržateľnosť bezpečných hladín pre návštevníkov a vonkajšie prostredie.